چطور لوازم خانگی برقی را ضد عفونی کنیم؟
چطور لوازم خانگی برقی را ضد عفونی کنیم؟

نحوه ضد عفونی کردن لوازم خانگی برقی جهت جلوگیری از شیوع کرونا

ضد عفونی کردن دست‌ها و لوازم خانگی مختلف در سال ۲۰۲۰ یکی از دغدغه‌های مشترک مردم در سراسر جهان است. دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم هر روز ما را با یک اتفاق جدید غافلگیر می‌کند، بعضی از این اتفاقات خوشایند و بعضی دیگر ناخوشایند هستند. اتفاق پیش آمده ممکن است کوچک باشد و زندگی شما را تحت تاثیر خود قرار ندهد اما در مقابل بعضی اتفاقات هستند که زندگی شما را برای مدتی تحت شعاع خود قرار می‌دهند.

بیماری کرونا یا کووید ۱۹ یکی از این اتفاقات ناخوشایند است که تمام مردم جهان را غافلگیر کرده است و عده زیادی از مردم را به کام مرگ کشانده است. بیماری کرونا یک بیماری ویروسی است که به آسانی انتقال داده می‌شود. آنچه در مورد ویروس کووید ۱۹ وحشتناک می‌باشد این است که اگر فردی ناقل ویروس کووید ۱۹ باشد تا ۱۴ روز ممکن است خودش از وجود بیماری بی خبر باشد، زیرا این ویروس در این مدت هیچ علائمی را از خودش نشان نمی‌دهد. این فرد در این مدت به هر کسی نزدیک شود یا به هر چیزی که دست بزند ممکن است آن را آلوده کند و در نتیجه‌ی آن فرد دیگری را مبتلا کند.

بنابراین شما در مقابله با بیماری کرونا علاوه بر اینکه به بهداشت شخصی خود اهمیت دهید باید بیشتر از قبل به نظافت و ضدعفونی کردن لوازم خانگی خود دقت داشته باشید. در ادامه‌ی مطلب ما در میران کالا نکاتی را در مورد ضد عفونی کردن لوازم خانگی منزل به شما عزیزان پیشنهاد می‌کنیم، این نکات هم برای خانواده‌هایی که نگران این بیماری هستند و هم برای خانواده‌هایی که بیماری کرونایی دارند می‌تواند مفید باشد.

نحوه ضد عفونی کردن لوازم خانگی

ضد عفونی کردن وسایل خانگی در پیشگیری از شیوع کرونا چقدر تاثیر گذار است؟

ویروس کرونا به راحتی از طریق دست دادن، بوسه کردن، عطسه کردن، سرفه کردن و حرف زدن افراد در فاصله نزدیک به هم در هوا و محیط پخش می‌شود. بنابراین اگر در هنگام جا به جایی و یا حمل و نقل لوازم خانگی یکی از افراد ناقل این بیماری باشد، امکان دارد افراد بیشتری را در معرض ابتلا قرار دهد. پس بهتر است قبل از اینکه از لوازم خانگی خود استفاده کنیم قبل از هر چیز اقدام به ضد عفونی کردن آن‌ها کنیم.

ویروس کووید ۱۹ به دلیل غشای لیپیدی که دارد در آب حل نمی‌شود که این موضوع دردسرهای فراوانی با خودش برای عموم به همراه آورده است، بنابراین شما برای از بین بردن آن مجبور هستید از مواد شوینده یا ضد عفونی کننده استفاده کنید. الکل یکی از این مواد ضد عفونی کننده است که در از بین بردن این ویروس سمج نقش مهمی دارد.

الکل ماده‌ی بسیار کاربردی است که در حین ضد عفونی کردن تاثیر منفی از خود بر جای نمی‌گذارد. معمولا اکثر لوازم خانگی از استیل یا پلاستیک ساخته شده‌اند که شما می‌توانید به راحتی با اسپری کردن و دستمال کشیدن توسط یک پارچه‌ی نرم که با الکل آغشته شده است آن‌ها را تمیز کنید.

تمیز کردن یخچال

چگونه در مقابل ویروس کرونا ایمن باشیم

قبل آمدن ویروس کووید ۱۹ معمولا افراد با یک دستمال نیمه خیس تمام وسایل آشپزخانه، دستگیره‌ها و کف منزل را تمیز می‌کردند اما با آمدن کرونا این نوع تمیز کاری بی فایده شد زیرا همان‌طور که در مطالب بالا اشاره کردیم ویروس کرونا به دلیل داشتن غشایی لیپیدی با آب از بین نمی‌رود.

محلول‌های ضد عفونی آماده که از بازار خریداری می‌شوند، محلول الکل، محلول آب و وایتکس (۷۵ درصد آب و ۲۵ درصد وایتکس) از جمله مواد ضدعفونی کننده‌ی هستند که این مدت بسیار پر کاربرد شده‌اند. شما با استفاده از این مواد ضد عفونی و نکاتی که ما در ادامه برای شما می‌نویسیم می‌توانید خود و خانواده‌تان را در مقابل ویروس کرونا ایمن کنید.

ویروس کرونا

لوازم خانگی برقی مختلف را چگونه تمیز و ضد عفونی کنیم؟

نکات کاربردی برای تمیز و ضد عفونی کردن یخچال :

دستگیره‌ی درب یخچال در خانه معمولا یکی از دستگیره‌هایی است که شما و خانواده‌تان ممکن است در طول شبانه روز بیشترین تماس را با آن داشته باشید بنابراین درست تمیز کردن آن نقش مهمی در سلامت خانواده‌ی شما دارد بخصوص اگر یک بیمار کرونایی هم در خانه داشته باشید.

اگر از محلول شستشو استفاده می‌کنید می‌توانید آن را بر روی سطح مورد نظرتان اسپری کنید یا توسط یک دستمال آغشته به الکل سطح یخچال را تمیز کنید، بدون اینکه نگران باشید این نوع روش ضد عفونی باعث آسیب به بدنه می‌شود. استفاده از محلول‌های ضد عفونی کننده‌ی بازار و محلول آب و وایتکس خانگی نیز به همین صورت می‌باشد البته پیشنهاد می‌شود این کار را با دستکش آشپزخانه انجام دهید تا پوست دستتان آسیبی نبیند.

تمیز کردن لوازم آشپزخانه

نکات کاربردی برای تمیز و ضد عفونی کردن ماشین لباسشویی :

همانطور که تا به اینجای مطلب متوجه شدید برای از بین بردن ویروس کرونا روی سطوح لوازم خانگی و پارچه باید دقت زیادی داشته باشید. اگر شما در خانه بیمار کرونایی داشته باشید هنگام شستن لباس‌هایش باید به درجه حرارت آب توجه کنید زیرا این ویروس در درجه حرارت بالا از بین می‌رود. مثلا اکثر ماشین لباسشویی‌های امروزی حالت شستشو لباس کودک دارند که لباس‌ها را با درجه حرارت بالا، مدت زمان بیشتر و با دور بیشتر چرخش موتور شستشو می‌دهند بنابراین شما با این روش مطمئن می‌شوید که لباس‌ها ضد عفونی شده اند.

در مقابل برای اطمینان بیشتر شما می‌توانید بعد از شستشوی این لباس‌ها در ماشین لباسشویی برنامه شستشوی دیگ ماشین لباسشویی را فعال کنید تا دیگ ماشین بدون هیچ لباسی توسط مواد شوینده تمیز و ضد عفونی شود.

نکات کاربردی برای تمیز و ضد عفونی کردن ماشین ظرفشویی :

هنگام شستن ظرف‌های بیمار مبتلا به کرونا می‌توانید آن‌ها را با دستکش و مواد شوینده کامل ضد عفونی کنید و بعد سینگ ظرفشویی را شستشو کنید، اما اگر مایل هستید آن‌ها را با ماشین ظرفشویی بشویید حتما بر روی درجه حرارت آب دقت کنید و استفاده از یک قرص کامل شستشو را مد نظر قرار دهید.

در مورد ماشین ظرفشویی نیز برای اطمینان بیشتر از ضد عفونی بودن فضای داخلی ماشین ظرفشویی بهتر است سبدهای محل قرار گیری ظروف و دیواره‌های داخلی را با محلول ضد عفونی کننده تمییز کنید.

نکات کاربردی برای تمیز و ضدعفونی کردن گاز و هود :

گاز و هود آشپزخانه به دلیل اینکه مرتب با مواد روغنی بخصوص مواد سرخ کردنی در ارتباط است بعد از مدتی دارای لایه‌ای چسبناک بر روی سطوح خود می‌شود که این لایه‌ی چسبناک بستر مناسبی را برای زنده ماندن ویروس کرونا ایجاد می‌کند. شما با استفاده از الکل و مواد شوینده به راحتی می‌توانید هم چربی‌های روی سطوح گاز و هود و هم ویروس کرونا را از بین ببرید و از ضد عفونی بودن سطوح آن‌ها اطمینان حاصل کنید.

تمیزکردن گاز و هود

جمع بندی

ویروس کرونا یا کووید ۱۹ یک بیماری خطرناک ویروسی است که جهان امروزی با آن روبرو است. سرعت انتشار این ویروس جدید بیشتر از سایر بیماری‌هایی است که تا به امروز با آن‌ها سروکار داشته‌ایم. بنابراین حفظ بهداشت شخصی، دور بودن از اجتماع یا به نوعی قرنطینه‌ی خانگی و ضدعفونی کردن لوازم خانگی می‌تواند در کنترل این بیماری نقش بسزایی داشته باشد. به امید روزی که این بیماری در جهان ریشه کن شود.

ضد عفونی کردن سطح وسایل