فناوری نانوسل
فناوری نانوسل چیست؟

روند تکامل فناوری نانوسل

در این مقاله سعی داریم با مزایا و معایب فناوری نانوسل در تلویزیون آشنا شویم. آیا می دانید تفاوت تکنولوژی نانوسل با سایر تکنولوژی های روز دنیا در چیست؟

شرکت ال جی مخترع فناوری نانو سل شناخته می شود! اولین برندی که از فناوری نانوسل پرده برداشت چشم بادامی‌های ال جی بودند. حقایق مختلفی در رابطه با نانو سل وجود دارد که می خواهیم امروز در میران کالا تمام آن ها را فاش کنیم. فراز و نشیب های مختلفی که برند ال جی در فرایند ساخت این فناوری تحمل کرد در نهایت منجر شد تا در عصر تکنولوژی از یک فناوری نوین و کاربردی رونمایی شود.

احتمالا برایتان سوال پیش آمده است که چرا تلویزیون هایی که نانوسل دارند از قیمت بالاتری برخودارند؟ تفاوت نسل های مختلف نانوسل در چیست؟ چطور بفهمیم تلویزیون ال جی ما نانوسل دارد یا نه؟

ما در این مقاله سعی کرده‌ایم به صورت گسترده شما را با نانوسل و آیکون‌های مثبت و منفی آن آشنا کنیم و جواب تمامی سوال‌های شما را در این رابطه بدهیم. مشما می توانید فناوری نانوسل را با یک بار مطالعه کردن این مقاله به صورت کامل بشناسید.

نقد و بررسی فناوری نانوسل

چرا باید تلویزیون مجهز به فناوری نانوسل بخریم؟

در دنیای امروزی با توجه به اینکه میزان رشد علم و تکنولوژی با سرعت نور در حال پیشرفت می‌باشد. همچنین با توجه به بازار رقابتی شدید میان شرکت‌های تولید کننده برای اینکه همیشه در بورس بمانند سعی‌شان بر آن است که با ارائه یک تکنولوژی جدید به دنیای فناوری همه کاربران را مات و حیرت زده کنند. این بار کمپانی ال جی با بهره گیری از تکنولوژی Nano Cell در تلویزیون‌های خود تفاوت عجیب و مثبتی را در صفحه نمایش‌های تلویزیون‌های جدید خود رقم زده است.

در واقع کمپانی ال جی به نوعی امتیاز فناوری نانوسل را خریداری کرده و الان انحصاری در اختیار محصولات ال جی می‌باشد. فناوری نانوسل بسیار پرکاربرد و باعث تغییرات مثبت زیادی در ارائه و به نمایش گذاشتن تصاویر در صفحه نمایش‌های مجهز به این فناوری شده است. با فناوری Nano Cell در تلویزیون‌ها محتویات فیلم و تصاویر خود را با بالاترین کیفیت و وجود زاویه دید بالا نظاره‌گر باشید. فناوری نانوسل رنگ‌ها را در تلویزیون شما پر حجم و زنده نمایش می‌دهد. با این وجود شما می‌توانید با خرید تلویزیون‌های ال جی مجهز به فناوری نانوسل فضای منزل خود را به فضایی طبیعی‌ تبدیل کنید.

فناوری نانوسل چیست؟

به طور حتم شما یک سری آشنایی‌هایی با فناوری نانو که به فناوری قرن جدید معروف است را دارید. این فناوری بر حسب نوع کارایی و اجناس مختلف به صورت‌های متمایزی ظاهر شده و کاربردهای متفاوتی را دارند. این بار کمپانی ال جی با بهره گیری از فناوری نانو و ورود آن به دنیای صفحه نمایش‌ها توانست فناوری جدیدی به نام تکنولوژی Nano Cell را به دنیای تکنولوژی بشناساند.

تاریخچه تکنولوژی نانوسل در تلویزیون های ال جی

فناوری نانوسل در سال ۲۰۱۷ توسط کمپانی ال جی مطرح شد. هدف ال جی از فناوری نانوسل بهبود عملکرد بهتر تلویزیون و رضایت کاربرانش است. واژه نانو به معنای ریز بودن است. پس صفحه نمایش‌های نانوسل از اجزای متحدالشکل و بسیار ریزی که به فناوری نانوسل مشهور می‌باشد مجهز شده‌اند. فناوری نانوسل تکنولوژی مدرنی است که با جزئیاتی به قطر نانومتری تشکیل شده‌اند.

این اعضا به گونه‌ای طراحی شده‌ و عمل می‌کنند که در هرچه بهتر کردن کیفیت پنل‌های مجهز به فناوری نانوسل تاثیر گذار هستند. در واقع فناوری نانوسل نسل پیشرفته‌تری نسبت به صفحه نمایش Qled است که در بخش‌های بعدی آن‌ها را باهم مقایسه می کنیم.

نمایشگر‌های LCD مجهز به نانوسل در واقع نقاطی به قطر یک نانومتر دارند که قادر هستند رنگ‌ها را در محتوای در حال پخش از هر زاویه‌ای به نمایش بگذارند. در ساده‌ترین حالت می‌توان فناوری نانوسل را چنین بیان کرد که به فناوری که در تلویزیون‌ باعث به وجود آمدن رنگ‌های طبیعی با کیفیت تصویر فوق‌العاده و ایجاد زاویه دید عالی می‌شود را نانوسل می گوییم.

اما خود شرکت ال جی این فناوری خود را چنین معرفی می‌کند: عملکرد فناوری Nano Cell از طریق جذب طول موج‌های اضافی نور منتشر شده صورت می‌گیرد. نتیجه این نحوه عملکرد افزایش خلوص نمایش رنگ‌ها در پنل تلویزیون‌های مجهز به فناوری نانوسل می‌شود. در ضمن حذف کردن طول موج‌های اضافه باعث می‌شود تا پنل‌های LCD ال جی بتوانند فیلتر بهتری برای نمایش بسیار دقیق رنگ‌ها داشته باشد و در نهایت هر رنگ را در بهترین حالت ممکن برای نمایش آماده کنند.

تلویزیون های مجهز به فناوری نانوسل

۶ فایده بارز فناوری نانوسل چیست؟

۱ – بهترین رنگ‌ها را با نانوسل تجربه کنید:

به طور کلی طول موج نور منعکس شده، تعیین کننده رنگی است که ما در نمایشگر یک TV می‌بینیم. نمایشگر نانوسل که متشکل از ذرات نانو ترکیب شده در پنل و لایه‌های صفحه نمایش است، هر نوع تداخل نوری را به خود جذب کرده و خلوص رنگ نمایش داده شده به روی صفحه را به شدت افزایش می‌دهد. نمایشگر‌های نانوسل دارای قابلیت نمایش رنگ‌های طبیعی‌تری نسبت به سری نمایشگرهای معمولی است. برای درک بیشتر فیلم یا محتویات تلویزیون خود ترکیب رنگی و میزان خلوص رنگی‌ آن بسیار حائز اهمیت است‌. به طوری که تصویر ارائه شده توسط نمایشگر تا از دقت رنگی بالایی برخوردار باشد مخاطب از آن بیشترین لذت را می برد.

۲ – کیفیت تصویر فوق‌العاده:

طبق ادعای ال جی فناوری نانوسل امکان جایگذاری پایدار نانو پیکسل به فاصله یک نانومتر از هم را فراهم می‌کند، که موجب ارائه تصویری با کیفیت فوق‌العاده در تلویزیون‌های مجهز به این فناوری ناب می‌گردد. با وجود فناوری نانوسل در تلویزیون شما این امکان را خواهید داشت که محتویات خود را با بالاترین کیفیت ممکن نظاره‌گر باشید. صفحه نمایش نانوسل بهترین گزینه برای گیمرهای عزیز می‌باشد. که با توجه به کیفیت عالی تصویر شما می‌توانید نهایت لذت را از بازی کردن با تلویزیون خود ببرید.

۳ – زاویه دید عالی:

تلویزیون‌هایی که به فناوری نانوسل مجهز هستند دارای زاویه دید بالاتری نسبت به سایر تلویزیون‌های معمولی می‌باشند. تقریبا زاویه دید در تلویزیون‌های ال جی مجهز به نانوسل در حد ۱۷۸ درجه می‌باشند. این میزان زاویه دید بسیار فوق‌العاده است.

آیا تا به حال برایتان پیش آمده تا برای اینکه دید بهتری نسبت به تلویزیون داشته باشید بارها مکان نشستن خود را عوض کرده باشید؟ یا از این موضوع ناراحت باشید و لذت کافی را از TV خود نبرید؟ به طور میانگین اگر با هر ایرانی این سوال را مطرح کنید حدودا ۸۰% از این موضوع خسته شدند و همه دنبال راه حلی برای رفع این مشکلات می‌باشند. شما با خرید تلویزیون‌های ال جی مجهز به فناوری Nano Cell با این مشکلات خداحافظی کنید. با وجود صفحه نمایش‌های نانوسل شما می توانید در هر زاویه‌ای با بالاترین کیفیت و رنگ‌های دقیق از تماشای محتویات موجود در صفحه نمایش تلویزیون ال جی خود لذت کامل را ببرید.

۴ – نور پس زمینه عالی:

برند ال جی در نانوسل از ذرات کریستال شیشه‌ای به جای صفحه‌های پلاستیکی نیمه مات برای ایجاد نور پس زمینه بیشتر استفاده کرده است. به این دلیل در تلویزیون‌های مجهز به صفحه نمایش نانوسل روشنایی و درخشندگی بسیار بیشتر از تلویزیون‌های معمولی می‌باشد.

۵ – ریزترین جزئیات را با بالاترین کیفیت ببینید:

با توجه به ذرات نانومتری نانوسل در صفحه نمایش از بافت بسیار ریزی ساخته شده است. هرچه تعداد پیکسل‌ها ریزتر و بیشتر باشد وضوح تصویر بالاتر رفته و با کیفیت بهتری در صفحه نمایش ارائه می‌شود. به این صورت شما می‌توانید حتی ریزترین محتویات داخل تلویزیون را با بالاترین وضوح تصویر ممکن ببینید.

۶ – ضخامت باریک و ظریف:

با وجود فناوری نانوسل در تلویزیون‌های ال جی باعث کم شدن ضخامت بدنه تلویزیون و صفحه‌ نمایش آن می شود. همچنین کم بودن میزان ضخامت پنل نمایشگر باعث می شود تلویزیون با ظرافت بهتر و ب هصورت باریک تری ساخته شود.

معایب فناوری نانوسل:

تنها عیبی که صفحه نمایش‌های مجهز به نانوسل دارند این است که تلویزیون های مجهز به فناوری نانوسل قیمت بیشتری نسبت به تلویزیون‌های معمولی دارند. اما با توجه به وجود مزیت‌های عالی، این موضع کاملا منطقی و قابل توجیه است که قیمت آن به نسبت محصولات معمولی موجود در بازار که فاقد این قابلیت هستند بیشتر باشد.

البته برند ال جی دلیل بالا بودن قیمت تلویزیون های مجهز به فناوری نانوسل را اینگونه بیان کرده است که هزینه ساخت این محصولات و مجهز کردن آن ها به فناوری نانوسل بیشتر است. در نتیجه در قیمت نهایی محصول نیز تاثیر مستقیمی گذاشته است. البته آزمون و خطاهای مختلفی که در ساخت فناوری نانو سل به کار برده اند موجب شده است هزینه های ساخت را تا حد ممکن به حداقل برسانند تا قیمت نهایی محصول نیز کم تر شود و در نتیجه افراد بیشتری توانایی خرید تلویزیون های مجهز به نانوسل برند ال جی را داشته باشند.

تفاوت فناوری نانوسل با صفحه نمایش QLED:

با توجه به اینکه تلویزیون‌های Nano Cell و QLED هر دو بر پایه LED/ LCD هستند اما اختلاف‌های زیادی باهم دارند. در واقع تلویزیون‌های OLED نوعی تلویزیون ال ای دی است که با افزودن یک صفحه رنگی به تلویزیون LED/ LCD معمولی تبدیل می‌شود. اما تلویزیون‌های نانوسل از اجزای نانومتری در پنل LCD خود بهره می‌برد که رنگ‌های مصنوعی را فیلتر کرده و بر خلوص و کیفیت رنگ می‌افزاید. کیفیت تصویر در صفحه نمایش نانوسل بسیار بیشتر نسبت به صفحه نمایش QLED می‌باشد. در حالت کلی عملکرد نانوسل بسیار بهتر از صفحه نمایش QLED می‌باشد. که همین امر باعث شده که مردم نانوسل را بسیار بیشتر پسند کنند.

کدام سری از تلویزیون های ال جی به فناوری نانوسل مجهز هستند؟

۱ – تلویزیون‌های ال جی سری SJ8000،SJ8500 ،SJ9000

۲ – تلویزیون‌های ال جی سری SK8000 ،SK8100 ،SK9000 ،SK9500

۳ – تلویزیون‌های ال جی سری SM8000، SM9000، SM9500

این تلویزیون‌های مدرن ال جی از وجود فناوری Nano Cell بهره ‌می‌برند. با توجه به پشتیبانی کردن این تلویزیون‌ها از سیستم عامل وب او اس و وجود فناوری‌های ارتقای تصویر نظیر HDR و صفحه نمایش نانوسل تجربه‌ای متفاوت از دیدن را برای شما به ارمغان می‌آورند. طبق آمار فروش سالیانه شرکت ال جی تلویزیون‌های این برند که به فناوری نانوسل مجهز هستند رکورد فروش را به نحو مثبتی جا به جا کرده‌اند. زیرا مردم با توجه به کیفیت عالی و قیمت مناسب استقبال گرمی از تلویزیون‌های مجهز به فناوری نانوسل انجام داده‌اند.